Teatrul de Comedie Bucuresti

Istoric



- 5 ianuarie 1961 - Radu Beligan inaugureaza, în calitate de director, Teatrul de Comedie

- Prima stagiune începe cu spectacolul "Celebrul 702" de Alexandru Mirodan (secretar literar al teatrului), regia Moni Ghelerter

- Teatrul de Comedie a avut, de-a lungul timpului, actori de valoare ai scenei românesti - Radu Beligan, Stefan Ciubotarasu, Grigore Vasiliu Birlic, Aurel Giurumia, Nineta Gusti, Mircea Septilici, Amza Pellea, Stefan Tapalaga, Silviu Stanculescu, Marcela Rusu, Ion Lucian, Gheorghe Dinica, Marin Moraru, Sanda Toma, Mircea Albulescu, Tamara Buciuceanu Botez, Cornel Vulpe, Stela Popescu, Vasilica Tastaman, Dumitru Rucareanu, Iurie Darie.


- Scenografi importanti - Ion Popescu Udriste, Lia Mantoc, Doina Levintza, Mihai Madescu, Vittorio Holtier, Maria Miu, Dragos Buhagiar, Irina Solomon

- regizori de renume - Moni Ghelerter, David Esrig, Radu Penciulescu, Lucian Giurchescu, Alexandru Tocilescu, Cătălina Buzoianu, Alexandru Dabija, Alexandru Darie

- pâna în ianuarie 2002, când Teatrul de Comedie a sarbatorit 42 de ani de existenta, au avut loc 116 premiere si s-au facut 35 de turnee internationale

- directorii teatrului:
1961 - 1969 Radu Beligan
1969 - 1979 Lucian Giurchescu
1981 - 1990 Silviu Stanculescu
1990 - 1994 Lucian Giurchescu
1994 - 1996 Vladimir Gaitan
1996 - 2002 Dan Vasiliu
din 2002 - George Mihaita



Teatrul de Comedie este situat pe str. Sf. Dumitru nr. 2, sector 3 (zona Lipscani).
Vezi harta 


Str. Sf. Dumitru nr. 2, sector 3, Bucureşti, România

Tel: 315.91.37

E- mail: teatrul@comedie.ro

 

Director: George Mihăiţă george_mihaita@comedie.ro

 

Director adjunct: Traian Petrescu traian_petrescu@comedie.ro

 

Secretariat literar şi redactare site:

Corina Constantinescu - corina_constantinescu@comedie.ro

Anca Mocanu - anca_mocanu@comedie.ro

 

Organizare spectacole: organizare@comedie.ro



Sursa: www.comedie.ro